Belirti ve Bulgular

Hastalığın başlıca bulgu ve belirtileri hafiften şiddetliye doğru değişen kanamalardır.

Kanama vücudunuzun içinde (iç kanama) ya da deride veya derialtında (dış kanama) ortaya çıkabilir.

Belirtiler aniden oluşabileceği gibi zamanla da ortaya çıkabilir. Hafif trombositopenide sıklıkla bulgu veya belirti görülmez. Çoğu kez rutin kan testi sırasında fark edilir.

Vücudunuzda kanama belirtilerinden herhangi biri varsa, acil olarak hekime başvurulmalıdır. Ağır trombositopeni vücudun hemen hemen her yerinde kanamaya neden olabilir. Bu acil bir tıbbi durum olup derhal tedavi edilmelidir.

Dış kanama genellikle düşük platelet sayımının ilk belirtisidir. Dış kanama, purpura veya peteşi adı verilen deri içi kanamalara neden olabilir. Purpura mor, kahverengi ve kırmızı berelenmelerdir. Bu berelenmeler kolay ve sık ortaya çıkabilir. Peteşiler ise derideki küçük kırmızı ya da mor noktalardır.

Purpura ve Peteşi

Yukarıdaki fotoğraf deride oluşan purpura (berelenme) ve peteşileri (noktalar) göstermektedir. Deri altındaki kanama mor, kahverengi ve kırmızı renkte purpura ve peteşilere neden olur.

Dış kanamanın diğer belirtileri:

Ameliyat veya diş tedavisinden sonra çok fazla kanama olması da bir kanama sorunu bulunduğu anlamına gelebilir.

Bağırsaklarda veya beyin içinde görülen ağır bir kanama (iç kanama) da kanama sorunu olduğunun göstergesi olabilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir.
Bulgu ve belirtiler arasında aşağıdakiler sıralanabilir: